Poznaj pierwszych artystów i artystki 5 edycji Edison Festival

 

Jeden z największych festiwali muzycznych Wielkopolski ogłasza pierwszych artystów przyszłorocznej edycji. Voo Voo, Muchy, Anita Lipnicka, ARS LATRANS Orchestra i Mikromusic wystąpią 7 i 8 lipca 2023 roku na 5. edycji Edison Festival. Zlokalizowany nad Jeziorem Kierskim, w podpoznańskim Baranowie, festiwal to dwie sceny, atrakcje dla całych rodzin i gwarancja fantastycznego muzycznego weekendu.

 

Edison Festival już po raz piąty odbywa się na terenie Best Western Hotel Edison,  w otoczeniu Jeziora Kierskiego, które gwarantuje malowniczą scenerię i pozwala wyrwać się z miejskiego zabiegania. Jednocześnie to zaledwie kwadrans jazdy samochodem od centrum Poznania, więc jest to idealne miejsce na weekendowy wypoczynek, relaks i muzyczną zabawę przy dźwiękach najlepszej muzyki.
Nadchodząca edycja festiwalu to muzyczne spotkanie z tuzami polskiej sceny muzycznej, których charakterystyczny styl i emocjonalność przyciągają tysiące fanów. Nie zabraknie też „muzycznych odkryć”, od które Edison Festival dba od pierwszej edycji.
W piątek, 7 lipca, czyli pierwszego dnia festiwalu zagra legendarny zespół Voo Voo, który powraca z albumem „Premiera”, na który większość utworów została zarejestrowana „na setkę” podczas improwizacji na żywo w studio. Trudno znaleźć zespół podobny do Voo Voo, który od lat jest synonimem muzycznego kunsztu, a zarazem wciąż poszukuje i nie daje się wpisać w sztywne ramy podziałów gatunkowych. Grupa Wojciecha Waglewskiego znana jest przede wszystkim z niepowtarzalnych występów na żywo, o czym będą mogli się przekonać uczestnicy Edison Festival.
Również w piątek zaczaruje nas ARS LATRANS Orchestra, autorski projekt stworzony specjalnie na organizowany przez Stowarzyszenie ARS LATRANS, interdyscyplinarny festiwal sztuki. W tym roku grupa zaprezentowała nowy projekt „Y2K”, czyli album wypełniony popowymi brzmieniami inspirowanymi przełomem lat 90. i 00. Warstwa muzyczno-liryczna stanowi odzwierciedlenie pewnego procesu przemiany, która dokonywała się w każdym z nas w momencie wchodzenia w nieznane i obdarzone cudowną nadzieją na nowe, lepsze jutro w nadchodzącym tysiącleciu. W programie koncertu usłyszmy też muzykę z projektu „Sztuka Miłości”, będzie więc tanecznie i lirycznie.
Na Edison Festival nie mogło zabraknąć poznańskiego pierwiastka, a takim bezsprzecznie jest kultowy zespół Muchy. Grupa zagra w piątek i będzie to kolejna okazja do świętowania osiemnastych urodzin zespołu. Muchy powstały w 2004 roku, trzy lata później debiutowały kultowym już albumem „Terroromans”. W ciągu osiemnastu lat muzycznej działalności grupa wydała pięć studyjnych płyt, album koncertowy oraz z muzyką do filmu. Już debiutancką płytą zaskarbili sobie przychylność krytyków i podbili serca słuchaczy. Gdy w 2021 roku powrócili z albumem „Szaroróżowe” szybko okazało się, że czekały na nich tysiące fanów i branża muzyczna, która w maju 2022 roku nagrodziła krążek Fryderykiem w kategorii „Album – Rock”.
Drugiego dnia, w sobotę 8 lipca, na scenie Edison Festival pojawi się Anita Lipnicka, jeden z najbardziej rozpoznawalnych kobiecych głosów lat 90. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, której utwory mają miliony wyświetleń. Debiutowała w zespole Varius Manx, z którym nagrała dwie płyty, szybko stając się jednym z najbardziej popularnych głosów swojego pokolenia. Na koncie ma łącznie 16 albumów, a na scenie jest nieprzerwanie od ponad 25 lat. Ostatnie wydawnictwo Anity to dwupłytowy album „Intymnie” (CD+DVD LIVE), będący zapisem jednego z jubileuszowych koncertów wokalistki. Publiczność uwielbia Anitę za jej głos, poruszające teksty, autentyczność i… niedzisiejszość! Podczas Edison Festival, poza evergreenami jak „Piosenka Księżycowa” czy „Piękna i Rycerz”, wokalistka zupełnie przedpremierowo zaprezentuje utwory z najnowszego albumu, nad którym obecnie pracuje.
W sobotę zagra także zespół Mikromusic, który na koniec tego roku zaplanował premierę wyjątkowej EPki z pieśniami ludowymi. Nie od dziś wiadomo, że Natalię Grosiak ciągnie do ludowszczyzny. W twórczości grupy od zawsze słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. W 2020 roku Mikromusic zostało uhonorowane Fryderykiem w kategorii „Muzyka Poetycka”. Program Edison Festival to nie tylko doskonałe koncerty, ale też liczne dodatkowe aktywności, które ujawniane będą wraz z kolejnymi ogłoszeniami.
 
Harmonogram koncertów:
 
7 lipca – Muchy, ARS LATRANS Orchestra, Voo Voo
8 lipca – Mikromusic, Anita Lipnicka